top of page
Szukaj
Zdjęcie autoralek. wet. Justyna Frańczak

Znakowanie moczem, czyli szczurza komunikacja

Lubię Cię, więc Cię osikam 😉

Obrzydliwe? Niekoniecznie. Szczególnie, jeśli jesteś szczurem, o dość słabym wzroku, ale za to imponującym zmyśle węchu. Znakowanie moczem to świetna komunikacja, to niczym nasze lajki pod postem – dużo lajków, czyli post się podoba 😉 Podobnie wygląda sprawa z moczem, im bardziej zasikany przedmiot, pokarm, osobnik – tym szczury bardziej go lubią.



Z kropli moczu szczur jest w stanie wyczuć informację o płci, wieku, statusie społecznym, statusie rozrodczym/reprodukcyjnym oraz aktualnym poziomie stresu szczura, który ten mocz zostawił. To nie wszystko, potrafią ocenić w jakim czasie mocz został oddany.

Samice szczurów intensywnie znakują teren w noc poprzedzającą owulację. Jest to sygnał dla samców, że są płodne i czekają na ich zaloty 😉 Im bardziej osikany samiec, tym cieszy się większym powodzeniem wśród szczurzych panienek.

Młode szczury znacznie mniej oznaczają teren moczem, niż dorosłe, a ich mocz jest sygnałem dla innych o ich poddaniu i uległości. Zapach moczu młodego szczura powstrzymuje dorosłe osobniki przed atakiem na nie.

Czy zastanawialiście się, dlaczego szczury zasikują swoją miseczkę z pokarmem? To sygnał dla członków stada, że pokarm nadaje się do spożycia, że nie jest trujący. Dlatego, producenci trutek na szczury muszą przechytrzyć szczury, tworząc trutki smakowite, ale o opóźnionym działaniu toksycznym. Tak, aby szczury niczego nieświadome, znakowały trutki, jako coś pysznego i nieszkodliwego.

Co to oznacza? Im bardziej jesteśmy zasikiwani przez szczury, tym bardziej jesteśmy przez nie lubiani 😉 a lepka od moczu miseczka na jedzenie, oznacza, że posiłek im bardzo smakował i będą polecać go znajomym 😉

 

 

 

 

 

 

13 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page