O mnie
autor zdjęcia: lek. wet. Agata Godlewska
Nazywam się Justyna Frańczak. Gryzonie i zajęczaki są moją pasją od zawsze. W dzieciństwie marzyłam o byciu lekarzem weterynarii, nie chciałam być nigdy nikim innym. Z tego marzenia uczyniłam swój cel. I udało mi się go osiągnąć. Moja pasja stała się moim życiem.
Studiowałam na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej w Lublinie. W czasie studiów byłam przewodniczącą Sekcji Drobnych Ssaków, należącej do Koła Medyków Weterynaryjnych UP w Lublinie, działającej pod opieką dr n. wet. Jerzego Ziętka. Wolontariat w przychodni REX, gdzie częstymi pacjentami były drobne ssaki, pozwolił mi na nabywanie umiejętności praktycznych. Dodatkowo prowadziłam dom tymczasowy dla gryzoni w potrzebie.
Po studiach przeprowadziłam się do Warszawy, tam pracowałam przez 4 lata w Specjalistycznej Przychodni Pulsvet, w której przyjmowałam wyłącznie gryzonie i króliki. Obecnie pracuję w Gabinecie Weterynaryjnym Vet-House w Bielsku-Białej. Jestem absolwentką studiów podyplomowych na SGGW, po których uzyskałam tytuł Specjalisty Chorób Zwierząt Nieudomowionych.
Swoją wiedzę na temat leczenia drobnych ssaków pogłębiam na konferencjach i warsztatach, pod okiem najlepszych specjalistów z Polski i całego świata. Śledzę najnowsze badania, wierzę, że tylko bycie na bieżąco, ciągły rozwój, nauka, praktyka, pozwalają na bycie dobrym lekarzem.
W mojej pracy, oprócz aspektów medycznych, bardzo ważne są dla mnie warunki utrzymania drobnych ssaków. Walczę ze stereotypami dotyczącymi gryzoni, jak choćby przeświadczenie, że „mały gryzoń = mała klatka”. Chcę, aby gryzonie, mimo krótkiego życia, spędzały je w warunkach dostosowanych do ich potrzeb i aby mogły przejawiać prawidłowy behawior.
Prowadzę fanpage oraz stronę internetową – Gryzoniowy Zawrót Głowy, gdzie staram się dzielić wiedzą z zakresu chorób gryzoni i zajęczaków, oraz rozpowszechniam informacje o prawidłowych warunkach utrzymania gryzoni.
Często niewłaściwe postawy właścicieli gryzoni wynikają z niewiedzy, dlatego tak ważne dla mnie jest mówienie o potrzebach gryzoni i zajęczaków.