top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoralek. wet. Justyna Frańczak

Pelodera strongyloides - węgorki u świnki morskiej

Zaktualizowano: 30 lip 2021

Mój profesor, jak mantrę powtarzał, "Gdy idziecie ścieżką i słyszycie hałas dobiegający z krzaków, to najpierw myślicie, że to kot, później, że niedźwiedź, dopiero na koniec dopuszczacie myśl o UFO. Tak samo, gdy przychodzi do Was pacjent, bierzcie na początku najbardziej oczywiste diagnozy." Dlatego, gdy zobaczyłam brzuszek Florka, od razu pomyślałam o wszołach. Jakie było moje zaskoczenie, kiedy pobrałam zeskrobinę i zamiast roztoczy, ujrzałam pod mikroskopem NICIENIE! Od razu chwyciłam za telefon i wysłałam zdjęcie do dr Jańczaka, mojego parazytologicznego guru, z prośbą o identyfikację. Odpowiedź: węgorek.

Wdrożyłam leczenie u Florka, a w domu zaczęłam szukać informacji o moim pacjencie.Pelodera strongyloides to saprofityczne, wolno żyjące nicienie, które możemy znaleźć w każdym rozkładającym się materiale organicznym, takim jak gleba czy pasza. Nicienie mogą atakować skórę ssaków, powodując świądowe zapalenie skóry. Rozpoznanie choroby skóry wywołanej przez nicienie opiera się na wywiadzie, obejmującym warunki utrzymania zwierzęcia, zapaleniu skóry na brzuchu oraz obecności larw w zeskrobinie pobranej ze zmienionego chorobowo miejsca.


Florek, jest świnką morską, która bardzo lubi spędzać czas w uwitym przez siebie gniazdku z siana, do którego zdarza mu się oddać mocz oraz kał. Brzmi, jak przepis na idealne środowisko dla węgorków. Właścicielkę zaniepokoił czerwony, łysy brzuch Florka. Na wizycie oprócz przekrwionej skóry i braku sierści, były widoczne żółte grudki na skórze. Nicienie są mikroskopijnej wielkości, nie widać ich gołym okiem. W pobranym na wizycie moczu, również były obecne nicienie, co oznacza, że Pelodera strongyloides przybrały postać tkankową i zawędrowały do wnętrza świnki.Leczenie Florka polegało na podawaniu leków przeciwpasożytniczych oraz całkowitym ogoleniu zwierzęcia i kąpielach leczniczych co kilka dni. Obecnie u świnki brak obecności nicieni, natomiast objawy zaczął mieć kolega Florka, dlatego mimo braku zmian, Florek wciąż jest zabezpieczany przed ponowną inwazją.


Walka z węgorkami trwa kilka tygodni, czasem - miesięcy. Pelodera strongyloides - węgorek - jest zoonozą, to znaczy, że możemy zarazić się nim od chorego zwierzęcia!


Opisana choroba: Pelodera strongyloides as a Cause of Severe Erythematous Dermatitis in 2 Guinea Pigs (Cavia porcellus) https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S1557506316300222)

531 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page