top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoralek. wet. Justyna Frańczak

Szczury bez ogonów - czy to etyczne?

Tailless lub inaczej szczury Manx (w nawiązaniu do nazwy rasy kotów) to odmiana szczurów, które rodzą się bez ogonów. Z tego co wiem, na szczęście nie ma ich w Polsce, a ich hodowla jest uznawana za nieetyczną. Dlaczego? Czytajcie!Zacznijmy od tego, jak zbudowany jest szczurzy ogon. Gdybyśmy go przecięli znajdziemy na środku kręgi ogonowe otoczone ścięgnami, które przeplatają naczynia krwionośne żylne oraz tętnica.


No dobra, ale po co im tak długie ogony i tyle naczyń krwionośnych? Odpowiedź jest prosta - do termoregulacji! Ogon nie ma futra, ma dużą powierzchnię oraz liczne naczynia krwionośne. Podczas wzrostu temperatury ciała – naczynia krwionośne rozszerzają się, krew przepływając przez ogon wychładza się i wraca do organizmu chłodniejsza. Podczas niskiej temperatury – naczynia się zwężają, przez co szczur dłużej nie traci ciepła.

Na grafice po lewej stronie ogon w przekroju, gdy szczur ma prawidłową temperaturę ciała: 37*C. Po prawej stronie ogon w przekroju w momencie przegrzania, wzrostu temperatury ciała do 40*C.

Dlatego lekarze weterynarii chcąc na wizycie pobrać szczurowi krew z ogona to czasem kładą szczura na macie grzewczej, albo rozgrzewają ogon w dłoniach, pocierają, stymulując do rozszerzenia naczyń krwionośnych :)

Do czego jeszcze służy ogon? Do utrzymania równowagi, jest środkiem ciężkości niczym tyczka do chodzenia po linie u cyrkowców.


Zdjęcie pochodzi ze strony zagranicznej hodowli szczurów Manx: https://www.onceuponamischief.com/


Szczury Manx mają problem z ochłodzeniem ciała, łatwo przegrzewają się w wyższej temperaturze. Trudność sprawia im wspinanie się, ze względu na brak ogona łatwo tracą równowagę. Jeżeli nasze szczury w wyniku urazu lub choroby straciły ogon powinniśmy pamiętać, aby kontrolować temperaturę otoczenia. Zadbać w czasie upału o umożliwienie im schłodzenia się wkładając np. zimny kamień czy butelkę z zimną wodą do klatki. Uważajmy na takie szczury również w czasie drogi do lecznicy i w gabinecie. W stresie wzrasta ciśnienie krwi i może dojść do przegrzania. Dostosujmy wnętrze klatki, tak aby szczury bez ogonów nie spadały i nie doznawały urazów.

53 wyświetlenia0 komentarzy

Comentários


bottom of page