top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoralek. wet. Justyna Frańczak

Myksomatoza u królika

Myksomatoza jest jedną z najgroźniejszych chorób wirusowych u królików. Chorobę wywołuje wirus z rodzaju Leporipoxvirus. Drogami zakażenia, czyli przenoszenia się wirusa, jest kontakt bezpośredni chorych królików ze zdrowymi, oraz za pomocą tzw. wektorów, czyli owadów krwiopijnych . Co oznacza, że królik w centrum miasta, który nigdy nie wyszedł na zewnątrz, nie miał kontaktu z innym królikiem - również jest zagrożony zachorowaniem! Warto o tym pamiętać i szczepić króliki, nie tylko te wychodzące, ale również te, spędzające życie w domu!


Mykosmatoza może przebiegać w postaci ostrej lub przewlekłej. W postaci ostrej: -> daje objawy już w 3-4 dniu od zakażenia -> objawia się apatią i gorączką do 42*C -> zapaleniem spojówek, przechodzącym w obrzęki powiek, głowy, uszu, nosa -> pojawiają się obrzęki zewnętrznych narządów płciowych -> zdarzają się drgawki oraz problem z oddawaniem moczu W postaci przewlekłej - guzowatej (najczęściej): -> objawy widoczne są w 10-15 dniu od zakażenia -> pojawiają się galaretowate obrzęki na uszach, nosie, kończynach, itd. -> objawom często towarzyszy duszność, trudności w oddychaniu -> zdarzają się porażenia, kiedy wirus zaatakuje układ nerwowy, -> w późniejszym etapie choroby guzowate zmiany wrzodzieją, pojawiają się wyłysienia w okolicy guzów, dochodzi do zapalenia płuc z śluzowo-ropnym wysiękiem z nosa -> duszność się nasila, królik łapie powietrze pyszczkiem


Mykosmatoza jest wysoce śmiertelną chorobą, bardzo trudną do wyleczenia. Niestety śmierć dotyka od 70 do 100% osobników zakażonych myksomatozą. Jak można uchronić królika, przed tą chorobą? Sposób jest prosty. Wystarczy królika zaszczepić. Szczepionki przeciwko myksomatozie są roczne lub półroczne . Szczepmy króliki regularnie, upewnijmy się, jaką szczepionką był zaszczepiony nasz królik, i pilnujmy daty następnego szczepienia. To nieprawda, że szczepi się tylko na wiosnę, nasz klimat się ociepla i komary potrafią latać nawet w grudniu... Szczepionka przeciwko myksomatozie jest zwykle łączona ze szczepionką przeciwko tzw. "pomorowi królików", czyli wirusowej krwotocznej chorobie królików (RHDV). Niestety, pojawił się nowy wariant wirusa, "pomór typu II" (RHDV2). Od niedawna w Polsce dostępna jest szczepionka zabezpieczająca królika przeciwko wszystkim trzem wspomnianym chorobom.
1034 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Σχόλια


bottom of page