top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoralek. wet. Justyna Frańczak

Czy wiesz, że szczury nie wymiotują?

Czy wiesz, że szczury nie potrafią wymiotować? Czy wiesz, dlaczego szczury znakują pokarm moczem? No właśnie! Przez brak możliwości zwrócenia treści pokarmu, wytworzyły system komunikowania innych szczurów co jest jadalne, a co nie. Miseczka pełna smakołyków, będzie mocno oznaczona moczem przez szczurze stado, natomiast  pokarm niesmaczny, lub szkodliwy nie będzie znakowany.

Szczur nie wymiotuje z powodu bardzo silnego zwieracza przełyku, który uniemożliwia cofanie się treści z żołądka. Warto też przyjrzeć się przeponie, przez brak możliwości rozdzielenia pracy mięśni przepony, oba mięśnie się zaciskają, zamykając światło przełyku. To nie wszystko! U szczurów brak przewodnictwa nerwowego pomiędzy ośrodkiem wymiotnym w pniu mózgu, a strukturami biorącymi udział w odruchu wymiotnym.

„To nieprawda, mój szczur wymiotował.” ktoś powie… No właśnie nie wymiotował, bo anatomia mu na to nie pozwala, ale za to mógł pluć niesmacznym jedzeniem, lub się zachłysnąć (czyli pokarm wpadł do krtani, a nie do przełyku) i szczur ślinił się, kładł uszy po sobie i walczył, aby się nie udusić. W przypadku zachłyśnięcia ważna jest szybka reakcja, windowanie szczura - należy złapać zwierzę i wykonać pewnego rodzaju kołysanie gryzoniem skierowanym głową w dół w taki sposób, aby ciało obce wypłynęło pod wpływem sił grawitacji z krtani/tchawicy/gardła. Jest kilka filmików na YT instruujące jak to prawidłowo wykonać. 
141 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Bình luận


bottom of page