top of page
Szukaj
 • Zdjęcie autoralek. wet. Justyna Frańczak

Biegunka

Tym razem na tapecie BIEGUNKA, czyli co robić, a czego zdecydowanie nie robić. I czy każdy rzadki kał to biegunka?Zacznijmy od tego, czym brzydki kał może być spowodowany… Jest szereg czynników, w skrócie opiszę te najczęstsze:


 1. choroba stomatologiczna – na skutek bólu, zwierzę źle rozdrabnia pokarm, który trafia do przewodu pokarmowego, podrażnia go i doprowadza do zaburzonej pracy, a w konsekwencji do luźniejszego stolca lub biegunki.

 2. zatrucie pokarmowe – pryskane warzywa, zielonki, trawa koszona kosiarką spalinową, pestycydy itp. doprowadzają do uszkodzenia wątroby, podrażnienia jelit i w konsekwencji do biegunki.

 3. nadczynność tarczycy – szczególnie u świnek morskich. Przy nadczynności tarczycy, mamy podwyższoną temperaturę ciała, szybszą pracę serca oraz przyspieszony metabolizm. W takich sytuacjach świnka mimo jedzenia chudnie, a kał staje się lepki, a’la plastelina, czasem biegunkowy.

 4. bakteryjne zapalenie jelit – to jak u ludzi, przyczyn może być mnóstwo. Zanieczyszczona woda, źle przetrzymywane pożywienie itd.

 5. niedrożność jelit – głównie u królików, jeśli nie ma całkowitej niedrożności i królikowi udaje się przepchnąć ciało obce (konglomerat sierści, napęczniały, suszony przysmak typu marchewka, brokuł) to jelita po takim epizodzie są podrażnione i w stanie zapalnym. Z odbytu wydalany jest luźny kał ze śluzem.

 6. pasożyty – choroba mokrego ogonka u chomika, kokcydioza królików, giardia u szynszyli czy koszatniczek, itd. Nie leczone są częstą przyczyną biegunek, a nawet śmierci zwierzęcia.

 7. reakcja na leki - wyjałowienie flory bakteryjnej jelit przez antybiotykoterapię, podrażnienie śluzówki żołądka lekami przeciwbólowymi, czy uszkodzenie nerek i wątroby przez źle dobrane leki (np. gdy właściciel postanawia leczyć zwierzę lekami z własnej apteczki…)

 8. NIE MYLMY CEKOTROFÓW Z BIEGUNKĄ – częsta pomyłka właścicieli królików. Cekotrof to kał z jelita ślepego, składa się z małych, lepkich bobków połączonych ze sobą w taki konglomerat a’la malina. Zdrowe i dobrze karmione zwierzę, zjada cekotrofy tuż po ich wydaleniu. Natomiast, czasem na skutek stresu, bólu, choroby, niewłaściwego żywienia, albo przekarmienia dochodzi do zostawiania cekotrofów, co właściciel błędnie interpretuje jako problem z jelitami. Zostawianie cekotrofów faktycznie nie jest właściwe, natomiast nie jest to biegunka.


Co robić, gdy nasze zwierzę ma biegunkę? Wiadomo, najlepiej umówić go na wizytę u specjalisty. Natomiast, często zwierzęta chorują w niewłaściwym czasie 😉 Kiedy jest środek nocy, dni wolne od pracy i lecznice są nieczynne. Pozostaje zabezpieczenie zwierzaka, aby przetrwał do tego czasu.


 1. WODA – absolutnie jej nie ograniczamy. Nie wiem skąd się wziął pomysł, że biegunkę zatrzymuje się przez ograniczenie dostępu do wody czy mokrego pokarmu… Czy Wy po zjedzeniu zupy macie biegunkę? Czy raczej idziecie zrobić siku? No właśnie… To skąd pomysł, że u zwierząt jest inaczej? To jest ten sam mechanizm. Biegunka spowodowana jest nieprawidłowym działaniem jelit, niezależnym od ilości przyjmowanych płynów. Podczas biegunki organizm traci wodę. Ograniczając ją doprowadzamy do odwodnienia organizmu. Krew staje się gęsta i lepka. Taki stan może doprowadzić zwierzę do śmierci.

 2. ŚWIEŻE ROŚLINY – i nie mówię o marchewce, jabłku czy czymś równie słodkim, ale o trawie i ziołach. Podczas biegunki zwierzę boli brzuch, jest zaniepokojone, w stresie. Nie będzie zainteresowane sianem, które musi porządnie zmielić ząbkami. Natomiast chętnie schrupie gałązkę koperku czy bazylii. Dzięki temu dostarczy organizmowi wodę i włókno roślinne. Nie dajemy owoców ani roślin korzeniowych, ponieważ zawierają duże ilości cukrów prostych, a te w połączeniu z zaburzoną mikroflorą jelit doprowadzą do wzdęcia i pogorszenia stanu zdrowia.

 3. ZIOŁA – jest szereg ziół, które działają przeciwbiegunkowo. Warto poczytać i mieć paczkę babki, czy liści czarnej porzeczki, truskawki, jeżyny, itp.

 4. LEKI - węgiel lecznicy, Taninal, ziołowe kapsułki na biegunkę dr Ziętka, Rodicare na biegunkę, Smecta, Espumisan/Bobotic na wzdęcia – myślę, że w rozsądnej ilości możecie podać jakiś preparat zwierzakowi w oczekiwaniu na wizytę u specjalisty.

 5. MASAŻ BRZUCHA – to zależy od stanu zwierzaka, czasami to może bardziej zaszkodzić niż pomóc. Jelita w trakcie biegunki są podrażnione, w stanie zapalnym, bolą. Dodatkowe bodźce mogą spowodować nawet ich perforację. Proponuję termoforek z ciepłą wodą (nie wrzątkiem) oraz miękkie legowisko.

100 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page