top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoralek. wet. Justyna Frańczak

Autotomia, czyli rzuć swój ogon na pożarcie

Koszatniczki mają bardzo sympatyczny wygląd, a ich ogony zakończone kępką futra na pewno mają więcej zwolenników, niż łyse ogony szczurów czy myszy. Warto jednak pamiętać, że ten ogon może być, a może nagle odpaść!Jak to!? A no tak to - w wyniki AUTOTOMII, czyli fizjologicznej reakcji obronnej polegającej na odruchowym odrzuceniu fragmentu ciała podczas uciekania przed drapieżnikiem, lub w wyniku innego, niebezpiecznego zdarzenia. Napastnik z reguły zainteresowany jest rzuconym w niego kawałkiem ciała, dzięki czemu zwierzę uchodzi z życiem.

Odrzucanie ogona znane i kojarzone jest głównie z jaszczurkami, nie każdy wie, że inne zwierzaki również mogą „czymś” rzucić 😉 Pająki oraz raki tracą kończyny, rozgwiazdy ramiona, popielice, myszy kolczaste i wspomniane wcześniej koszatniczki ogony. Hardcorem jest strzykwa, która odrzuca swoje wnętrzności – organy Cuviera.

Właściciele szynszyli pewnie spotkali się u swoich podopiecznych z nagłym wypadnięciem sierści i pojawieniem się łysych placków na skórze zwierzaka. Mowa tutaj o FUR SLIPie, czyli w wolnym tłumaczeniu ześlizgnięciem się futra 😉 To reakcja obronna, którą wytworzyły szynszyle, w przypadku ataku drapieżnika. Napastnik biegnąc za szynszylą, lub próbując ją złapać w swoje szpony/zęby zostaje obdarowany obłoczkiem miękkiego i puszystego futerka przez co chwilo wprawiony jest w stan konsternacji 😉 W domach zdarzają się takie fur slipy podczas łączenia szynszyli, albo gdy zwierzę się czegoś wystraszy, nie chce być złapane, czy jest zestresowane badaniem przez lekarza weterynarii.Ale wróćmy do ogonów koszatniczek… To dość częsty powód wizyty właściciela z tym małym gryzoniem. Ogon wygląda dość makabrycznie, jest pozbawiony skóry i widzimy żywoczerwone mięśnie osłaniające kręgi ogonowe. Czasem jest to wynikiem niefortunnego złapania koszatniczki, innym razem właściciel nie wie jak doszło do urazu. Taki ogon usycha i odpada, możemy również zgłosić się z nim do lecznicy weterynaryjnej w celu amputacji oskórowanego fragmentu. Szczególnie, jeśli ogon nieprawidłowo się goi, końcówka uległa martwicy, która postępuje na dalsze odcinki. W takich przypadkach zwierzę jest zabezpieczane lekami przeciwbólowymi i poddawane narkozie wziewnej. Zabieg polega na odcięciu uszkodzonego fragmentu ogona, następnie naciągana jest skóra i zaszywana powyżej cięcia. Kikut ogona bardzo szybko się goi i nie odstrasza swym wyglądem wrażliwego opiekuna.

Na zdjęciach poniżej: ogon tuż po oskórowaniu; oderwany fragment ogona; wyschnięty fragment uszkodzonego ogona po kilku dniach i po kilkunastu dniach.


Na zdjęciu poniżej: nieprawidłowy proces gojenia, postępująca martwica. W centralnym punkcie przekroju ogona widoczny odsłonięty fragment kostny. Taki kikut wymaga opracowania chirurgicznego.

Na zdjęciu poniżej: prawidłowy proces gojenia, skóra pokryła prawidłowo kikut ogona.

Na zdjęciu poniżej: kikut ogona opracowany chirurgicznie


O ile ogon u jaszczurki, organy Cuviera strzykwy, czy sierść u szynszyli odrastają, to ogony koszatniczek, czy innych gryzoni pozostają krótsze już do końca ich życia nadając im wyjątkowego wyglądu 😊 82 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

コメント


bottom of page